Motoryzacja

Ubezpieczenie dla motocyklistów – co wybrać?

385Views

Ubezpieczenie pojazdu oraz regularne przeglądy stanu technicznego na autoryzowanych stacjach diagnostycznych to zagadnienia, o których musi pamiętać każdy posiadacz samochodu oraz motocykla. Jakie ubezpieczenia dostępne są na polskim rynku? Czy możliwe jest dodatkowe zabezpieczenie mienia?

Co musimy wiedzieć o ubezpieczeniu odpowiedzialności cywilnej?

Obowiązkową polisą, którą wykupić musi każdy posiadacz motocykla, jest OC. Jest to ubezpieczenie motocykla, które zasadniczo chroni innych użytkowników drogi. Zasada działania ubezpieczenia OC zakłada, że to z polisy sprawcy kolizji czy wypadku opłacone zostaną podstawowe szkody i zniszczenia. W przypadku braku ważnej polisy sprawca musi opłacić wszystko z własnej kieszeni. Polisa OC sprawdzana jest podczas każdej kontroli drogowej – brak ważnego dokumentu prowadzi do kar finansowych.

Ile kosztuje polisa OC? Okazuje się, że takie ubezpieczenie motocykla nie ma stałej ceny. Wysokość rocznej składki określa się na podstawie wieku posiadacza motocykla, ale też wieku i pojemności silnika motocykla. Na wysokość składki wypływa również miejsce rejestracji maszyny. Okazuje się, że możliwe jest obniżenie ceny składki dzięki zniżkom. Zniżki kierowca nabywa wraz z kolejnymi latami bezkolizyjnej jazdy.

Ubezpieczenie nieobowiązkowe – czy warto je wykupić?

Polisy AC, czyli autocasco, cieszą się coraz większym zainteresowaniem. Wynika to przede wszystkim z ochrony, jaką obejmują. Polisa AC jest dedykowana motocyklom nowym i kilkuletnim. Zakres ochrony wybierany jest przez kupującego. Im szerszy zakres polisy, ty wyższa składka roczna. AC pozwala na uzyskanie pomocy finansowej w przypadku kolizji czy kradzieży motocykla. Pakiety mogą obejmować też uszkodzenie maszyny w trakcie postoju, na parkingu. Drugim nieobowiązkowym ubezpieczeniem jest assistance.

root_806
the authorroot_806
live url https://nety.pl/partnerskie/ubezpieczenie-samochodu-dla-mlodych-kierowcow-jak-obnizyc-skladke/ https://e-oko.com/ogrzewacz-tarasowy-komfort-w-chlodne-wieczory/