Dom i Wnętrze

Utrata prawa jazdy – kiedy grozi i z czym się wiąże?

502Views

Polscy kierowcy powinni być świadomi tego, kiedy i w jakich kwestiach grozi im utrata prawa jazdy. Zabranie uprawnień do kierowania pojazdami może być czasowe lub stałe. O tym, w jakim wymiarze zabierane jest prawo jazdy decydują odpowiednie organy taki jak sąd.

Kiedy grozi nam utrata prawa jazdy?

Po polskich drogach poruszają się różni kierowcy – zdecydowana większość z nich stosuje się do przepisów i znaków drogowych, zdarzają się jednak też tacy ludzie, którzy stanowią realne zagrożenie na drodze. Poprzez niestosowanie się do przepisów oraz stałe ich łamanie możliwe jest uzbieranie dużej ilości punktów karnych, a w efekcie 0 trata prawa jazdy. Punkty to jednak nie jedyna sytuacja, w której możliwe jest utracenie uprawnień do kierowania pojazdami mechanicznymi.

W Polsce utrata prawa jazdy ma miejsce najczęściej w wyniku jazdy z nadmierną prędkością. Przekroczenie prędkości w terenie zabudowanym w ciągu dnia o 50 km/h grozi utratą prawa jazdy na trzy miesiące. Dodatkowo osoba przekraczająca prędkość w taki sposób musi liczyć się również z mandatem wysokości do 500 zł oraz punktami karnymi (10 punktów). Warto wiedzieć, że kara ta nie musi być nałożona przez policjanta – wystarczy zdjęcie z fotoradaru.

Kiedy jeszcze możliwa jest utrata prawa jazdy?

Nie tylko prędkość czy brawurowa jazda skutkuje utratą prawa jazdy. Uprawnienia stracić można również poprzez przewożenie zbyt dużą ilość osób w samochodzie, czy też prowadzenie samochodu pod wpływem alkoholu czy też innych środków odurzających. Utrata prawa jazdy grozi również osobom, które uciekły z miejsca wypadku. W przypadku jazdy pod wpływem wyróżnia się dla zagadnienia: wykroczenie, kiedy kierowca ma we krwi między 0,2 a 0,5 promila alkoholu, oraz przestępstwo – kiedy kierowca posiada stężenie alkoholu w krwi powyżej 0,5 promila.

 

 

 

root_806
the authorroot_806