Ciekawe

Bonsai i niwaki – czy te pojęcia oznaczają to samo?

462Views

Elementy japońskiej sztuki urządzania i formowania zieleni cieszą się dużym powodzeniem na całym świecie, również w naszych rodzimych ogrodach. Dzisiaj skupimy się na wyjaśnieniu różnic pomiędzy sztuką bonzai, a uprawianiem niwaków – pojęcia te często stosowane są zmiennie, nie są jednak synonimami!

Czym charakteryzuje się sztuka bonsai?

Tradycja hodowania roślin bonsai przybyła do nas z dalekiej Azji, a jej początki sięgają wiele wieków wstecz. Polega ona na miniaturyzowaniu roślin, najczęściej drzew, poprzez odpowiednie przycinanie ich części znajdującej się nad ziemią, a także podziemnych korzeni. Rośliny bonsai umieszcza się w płaskich donicach, które nie pozwalają na swobodne rozrastanie się systemu korzeniowego. Miniaturyzowanie rośliny może trwać wiele lat, wymaga więc sporej dawki cierpliwości i samozaparcia. W ogrodach naszej strefy klimatycznej najczęściej możemy spotkać miniaturki iglaków, takich jak sosna, tuja czy cis.

A czym są niwaki?

Ozdabianie ogrodów niwakami również wywodzi się z Azji i choć często rośliny te bywają mylnie nazywane „drzewkami bonsai”, to ich hodowla wygląda jednak nieco inaczej. Drzewka są odpowiednio formowane, jednak ogromną różnicą jest to, że niwaki nie rosną w donicach, ale są wsadzane do gruntu. A co za tym idzie, nie ogranicza się ich systemu korzeniowego, dzięki czemu osiągają wymiary większe niż drzewka bonsai. Również w przypadku niwaków, w ogrodach naszej strefy klimatycznej najczęściej wybieraną opcją są iglaki, które stosunkowo szybko przyrastają (jak popularne tuje czy cisy), a więc dość szybko możemy cieszyć się japońskimi akcentami wśród swojej zieleni.

Co wybrać do swojego ogrodu lub na taras?

Formowane rośliny dodają nutki orientu i tworzą ciekawy klimat na naszych tarasach i w ogrodach. Szczególnym powodzeniem cieszą się natomiast zimozielone iglaki, które ozdabiają naszą przestrzeń, niezależnie od pory roku. Jeśli chodzi o zagospodarowanie tarasu, zdecydowanie poleca się drzewka bonsai, które nie potrzebują wiele miejsca, zmieszczą się bowiem w zgrabnych doniczkach. Świetnie sprawdzą się również w ogrodach o mniejszej powierzchni, ponieważ nie wymagają wkopywania do gruntu. Natomiast na większych i średniej wielkości działkach można pozwolić sobie na posadzenie do ziemi niwaków, które dzięki odpowiedniemu formowaniu, będą cieszyły nasze oko przez wiele, długich lat. Ciekawą opcją jest też połączenie niwaków z drzewkami bonsai na jednej przestrzeni, co wymaga dobrego zaplanowania oraz cierpliwości przy ich hodowli i pielęgnacji. Na szczęście, w sklepach ogrodniczych i w sieci znajdziemy sporo dobrych ofert zakupu uformowanych już roślin, które można bez problemu zaadaptować w swoim ogrodzie.

Więcej informacji znajdziesz na stronie niwaki.

root_806
the authorroot_806